دانشنامه

چهار شنبه 20 مهر 1401 نویسنده : مدیر سایت
577 0 0

مانیفست چیست؟ ویژه

به فهرست کامل کالایی که قرار است توسط یک وسیله نقلیه حمل شود، مانیفست یا Cargo Manifest میگویند. در مانیفست باید شماره سند حمل، گیرنده و فرستنده ذکر شود. همچنین تعدا کالا ها و مشخصات هریک باید در سطر های مانیفست ذکر شود.مانفیست حکم اظهارنامه بار را نیز دارد. به این معنا که برای ارسال بار به یک کشور خارجی، بار باید دارای مانیفست باشد.

سه شنبه 19 مهر 1401 نویسنده : مدیر سایت
464 0 0

۱۰ بندر بزرگ کانتینری جهان ویژه

بندر فعال کانتینری در سال ۲۰۲۱ به طور میانگین رشدی معادل ۷.۲ درصد را به ثبت رساندند و کارشناسان و تحلیلگران دستیابی بنادر معتبر جهان به این میزان رشد پس از گذشت سال‌ها را به عنوان دوره بهبودی یاد کرده‌اند. "لینتون نایتینگل" تحلیلگر ارشد لویدزلیست در مقاله‌ای تحلیلی به معرفی بنادر کانتینری معتبر و مطرح جهان در سال ۲۰۲۱ پرداخت که از عملکرد و رشد مناسبی برخوردار بودند.

دوشنبه 18 مهر 1401 نویسنده : مدیر سایت
419 0 0

بارنامه چیست؟ ویژه

بارنامه سندی است که بر اساس آن ارسال کننده، کالای خود را در اختیار حمل کننده جهت انتقال آن به نقطه ای مشخص قرار می دهد. بارنامه دو ویژگی به همراه دارد. اول وجود بارنامه دلالت بر رسید کالا است که توسط حمل کننده به صاحب کالا داده می شود. دوم وجود بارنامه نشان دهنده سند مالکیت کالا در حین حمل توسط دارنده بارنامه است.

دوشنبه 18 مهر 1401 نویسنده : مدیر سایت
372 0 0

ترخیصیه چیست؟ ویژه

ترخیصیه ( دستور تحویل یا اجازه تحویل ) Delivery Order سند یا حواله تحویل کالا به صاحب آن یا عبوردهنده است که از سوی متصدی حمل و یا نماینده وی به عنوان گمرک با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه صادرمی گردد.

دوشنبه 18 مهر 1401 نویسنده : مدیر سایت
380 0 0

ترانشیپ به چه معناست ؟ ویژه

رانشیپ یا ترانشیپمنت عبارت است از انتقال کالا از یک وسیله نقلیه به وسیله نقلیه دیگر. این نوع نقل و انتقال بیشتر در حمل و نقل ترکیبی رایج است که در آن از وسایل نقلیه مختلف از جمله کشتی، هواپیما، قطار، کامیون، تریلر و سایر وسایل برای ارسال کالا به مقصد استفاده می شود

دوشنبه 04 مهر 1401 نویسنده : مدیر سایت
408 0 0

پکینگ ‌لیست ‌چیست؟ ویژه

پکینگ لیست سندی است که در آن به صورت جداگانه کالا‌های موجود در محموله و وزن و حجم و تعداد هر یک از اقلام را در آن قید کرده است , به موجب سند پکینگ لیست شما می توانید بدانید که در محموله یا کانتینر حمل شده به گمرک مقصد چه کالا هایی وجود دارد و وزن خالص و ناخالص و حجم و تعداد هر کدام از اقلام به تفکیک چقدر می باشد، نام فارسی پکینگ لیست به صورت عدل بندی می باشد و در گمرک به نام سند عدل نامه می شناسند.

دوشنبه 04 مهر 1401 نویسنده : مدیر سایت
513 0 0

اینویس چیست؟ ویژه

اینویس یکی از اسناد مهم تجاری می‌باشد و جز اسناد حمل متداول است یعنی باید در تمامی اسناد حمل وجود داشته باشد. به طور کلی اینویس سیاهه خرید یا فاکتور خرید می‌باشد و که این خود نوعی سند تجاری و مهم در تشریفات گمرکی به حساب می‌آید.